2010 yılında Londra’ da uygulanmaya başlanmış, son olarak ise saç ekimi sonrasında tamamlayıcı uygulama olarak sağlık sektöründe yerini almıştır.

Saç ekimi ense ve kulak bölgesinden alınan greftlerin ( saç folikülleri )  tamamen kel veya seyrek bölgeye nakledilme işlemidir. Nakledilen greftler 6 ay içerisinde dökülür, sonraki 6 aylık süreçte ise tutunan kökler yeniden çıkar. Bazı durumlarda tutunan sağlıklı saç oranı ya düşük olmakta ya da taşınan greftler yetersiz kalmaktadır.

Saç ekimi sonrası bu gibi durumlarla karşılan kişiler ya topik kullanmak zorunda kalıyor ya da parlayan saç dipleri ve az saçları ile yaşamaya devam ediyorlar.

Saç dökülmesi sorunu özellikle yaşlı imajı ile birlikte estetik görünümden uzak olması sorununu yarattığı için psikolojik olarakta kişiyi olumsuz etkiliyor.

Bu olumsuz etkiyi ortadan kaldırmak için topik, protez saç gibi çözümlere başvurmak istemeyen kişilere saç pigmentasyonu işlemi yenilikçi cerrahi olmayan bir tedavi yöntemi olarak kolaylık sunmaktadır.

Saç ekiminde eksik kalan bölgeler ile birlikte kafa derisindeki skar izleri, alınan greftlerin deride oluşturduğu boşluklar, yahut seyrek görünüm saç pigmentasyonu ile ortadan kaldırılıp kapatılabilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Saç pigmentasyonu kimlere uygulanabilir ?

18 yaşını doldurmuş her yetişkine uygulanabilir. Dökülme kaynaklı saç seyrekliği , saç ekimi sonrası istenen görüntüyü alamayan, saç kıran, bölgesel seyrekliklerde menapoz, hamilelik, hormonel dengesizlikler ve kansızlık sonucu saç kaybı olan tüm kişilerde uygulanabilir.

Saç pigmentasyonun kalıcı dövme ile arasındaki fark nedir ?

Saç pigmentasyonun uygulama cihazı özel olup sadece dermise etki sağlayan,  kullanılan boyaların tümüyle bitkisel olması kesinlikle renk değişimine uğramadan uygulama alanından 2/5 yıl arasında açılarak çıkmaktadır.  Dövme boyası yada cihazı ile yapılan uygulamalarda  verimli sonuç elde edilememektedir. Uygulanan renkte patlamalar (dağılmalar renkte grileşme kırmızılaşma ve yeşerme ) görülmektedir. Bunun sebebi içeriklerinden dolayı yağlı ve sentetik bazlı oldukları göz önünde bulundurulmalıdır.

Saç pigmentasyonu kim tarafından ve hangi koşullar altında yapılmalıdır ?

Tamamiyle eğitim almış micro medikal permenant uzmanlar tarafından steril ortamda kişiye özel tek kullanımlık micro pick iğneler ile yapılmaktadır.

Saç pigmentasyonu her renk saç ve her ten rengi için uygulanabilir mi?

Evet her renk ve her cilt tipi ve tonu için özel boyalar ile uygulanmaktadır.

İşlem ne kadar sürüyor ve kaç seanstır?

Saçlı deride uygulanacak alanın genişliğine göre maksimum 4/6 saat sürmektedir. 1 ana seans 1 kontrol seansından oluşmaktadır.

Öncesi için yapılması gereken bir hazırlık var mıdır?

İşlem lokal olarak yapılacağı için kişinin bir hafta on gün öncesinden kan sulandırıcı ilaçları kullanmaması önerilir, kişini rutin olarak kullandığı herhangi bir ilaç var ise görüşme esnasında bu uzmana yada doktora belirtilmelidir.

İşlem sonrası dikkat edilmesi gereken konular nelerdir?

Uygulama sonrası kişi, uygulama yapılan alanı 3 gün su ile temas ettirmemeli, yıkama evresinde PH düşük şampuanlar ve losyonlar kullanılmalıdır.

Elde edilen görünümü ne kadar süre ile kullanılırım / işlem kalıcı mıdır?

İşlemin kalıcılığı kişiden kişiye değişmekle beraber, kişinin saçlı derisin yapısı ( yağlı, çok kuru, normal ) olarak esas alınarak minimum 2 maksimum 6 yıldır. İşlem sonrası yapılan kontrol seansı sonrasında renkte değişim mevcut olursa tekrar 1 sene sonrasında sadece renk çalışması yapılarak işlem kalıcılığının süresi uzatılabilir.