Vücudumuzdaki istenmeyen tüylerden kurtulmanın en etkili ve en kalıcı yolu epilasyondur.

Epilasyon sistemi nasıl çalışır?

Epilasyon enerjisi kıl kökünde bulunan renk pigmenti melanini hedef alır. Kıla verilen enerji ısı enerjisine dönüşerek kıl kökünü tahrip eder ve yapısı bozulan kıl dökülür. Enerji kıl köklerini hedef aldığı için cilt dokusu zarar görmez. Verilen enerji ile kıl kökü tahrip olmaz ise tüyler tekrar çıkmaya devam eder.

Her uygulama da olduğu gibi epilasyon tedavi prosedürü de kişiye göre farklılık gösterir. Tedavinin avantaj ve dezavantajları için konusunda tecrübeli uzmanın değerlendirme yapması önemlidir. Tedavinin başarı oranının yüksekliği uzman kişinin tecrübesi, cihazın kalitesi ve uygulamanın klinik şartlarında olmasına bağlıdır.

Epilasyon ağrılı bir işlem mi?

Cihazın her enerji yollayışında küçük iğne batması gibi bir his duyulur. Cihazın soğutma sistemi ile bu his minimum seviyede hissedilir.

Epilasyonun yan etkileri nelerdir?

İşlem sonrası deride hafif bir kızarıklık ve kılın çıkışlarında belirginlik olur. Bu yan etki 3-4 saat sonra geçecek, çok nadiren de ertesi gün etkisini kaybedecektir. İşlem bölgesi güneş ışınlarına maruz kalıyor ise korumak önemlidir aksi takdirde ciltte lekelenmeler oluşabilir. Bu koruma sürecine  1-2 hafta kadar dikkat edilmelidir.

Epilasyon işlemi kaç seans yapılıyor?

Uygulanacak bölge, kılın rengi ve yapısı, ten rengi göz önünde bulundurularak işlemin kaç seans olacağı bilgisi uzmanımız tarafından belirleniyor. Ortalama 6-12 seansta istenilen sonuç elde ediliyor.

Epilasyon seans aralıkları nasıl ayarlanıyor?

İşlem yapıldıktan sonra 15 gün içerisinde uygulama yapılan kıllar dökülecektir. Bir sonraki seans için yeni kılların çıkması beklenecektir. Kılın tekrar çıkması ortalama 6-8 haftadır. Bazı durumlarda bu süre 10-12 haftaya uzayabilir.

Epilasyon seansı ne kadar zaman alır?

Uygulama yapılacak bölgeye göre seans süresi değişir. Örneğin bir kol altı süresi 15 dk ise diğer bölgelerde yoğunluk ve alan genişliği fazla olduğundan süre daha da uzayacaktır.

Epilasyon Her Ten Renginde ve Kıl Tipinde Uygulanabilir mi?

İlk muayenede cilt tipi ve kılın yapısı iyi analiz edildikten ve epilasyon cihazının farklı teknik ayarlar yapıldıktan sonra her kıl tipi ve her ten rengine uygulanabilir.

Epilasyon kansere yol açabilir mi?

Bu güne kadar yapılan araştırmalar sonucu epilasyon ve kanser arasında bir ilişki bildirilmemiştir.

Epilasyon işlemi öncesi ve sonrası alınması gereken önlemler nelerdir?

Uygulama yapılacak alandaki kıllara renk açıcı, ağda, ip veya cımbız ile 15 gün uygulama yapılmamalıdır. Bu süre içerisinde kıllar traş edilebilir. Uygulama yapılacak bölge işlem günü temiz olmalıdır yani makyaj, deodorant ve krem olmamalıdır.

İşlem yapıldıktan sonra ise leke oluşumunu engellemek için güneşe maruz kalabilecek bölgelere mutlaka güneş koruyucu krem kullanmak gerekir. Uygulama sonrası sıcak su ile banyo yapmak ve keselenmek gibi deriyi tahriş edecek durumlardan kaçınmak gerekir. Deri bakımı ise uygulanan alana göre değişir, uzmanınız konu ile ilgili açıklamayı size yapacaktır.