Saç ekimi, sadece saç dökülmesi nedeniyle oluşan kellik için değil, saç çizgisini değiştirmek isteyenler için de uygun tedavi biçimidir. Bu işlem, iki şekilde yapılabilen Foliküler Saç Ekimi (FUT) ve foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE) olarak tercih edilebilmektedir.

FUT saç ekimi işleminde, kafanın arka bölümündeki saçlı doku ciltle beraber şerit olarak çıkarılmakta ve foliküller kel bölgeye ekilmektedir. FUT saç ekimi önceleri sık uygulanan bir yöntem olsa da şimdilerde uzun iyileşme süreleri ve donör bölgedeki yara izi oluşmu nedeniyle hiç tercih edilmemektedir.

FUE, tek veya birkaç seansta yapılabilir. Bu bir manuel ve zaman alıcı bir süreçtir ancak çok doğal sonuçlar verir ve iz bırakmaz. FUE tekniğinde her bir folikül donör alandan tek tek çıkarılır ve alıcı alana ekilir.

Saç ekimi uygulaması lokal anestezi altında yapıldığından hasta herhangi bir acı hissetmemektedir.

İyileşme Süresi

Saç ekimi invazif olmayan bir işlemdir ve birkaç kez ayakta tedavi bazında yapılır. Hastaların, işlemden iki üç gün sonra bölgeyi yıkamasına izin verilir. Ameliyattan sonra bir süre hastalar güneşten ve enfeksiyonlardan korunmalıdır. Enfeksiyon riskini azaltmak için antibiyotik ilaçlar önerilmektedir.

Saç Ekimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lokal anestezi kullanımı ağrısız bir işlem sağlar ve hasta aynı gün eve gidebilir.

Saç ekimi, sonuçta kişiden kişiye farklılık gösterdiği ve aynı zamanda bir kişinin doğal saç kalitesi ile bir bağlantısı olduğu için farklı sonuçlar doğurabilir.

İşlemin maliyeti greft sayısına bağlıdır. Greft sayısı arttıkça maliyet de artar.