Meme küçültme ameliyatı, genellikle aşırı yağ, doku ve cildin cerrahi olarak çıkarılması için gerçekleştirilir. Bazı durumlarda, aşırı yağ, bazı teknikler ile birlikte liposuction yoluyla giderilebilir. Göğüslerinizin boyutunu küçültmek için kullanılan teknik, kişisel durumunuz, meme kompozisyonunuz, istenen küçültme miktarı, kişisel tercihleriniz ve cerrahın tavsiyesi ile belirlenir.

Meme küçültme ameliyatı sırasında rahatınız için ilaçlar uygulanır. Seçenekler genel anesteziyi içerir. Doktorunuz sizin için en iyi seçimi önerecektir.

Kesi yapıldıktan sonra, meme başı daha sonra yeniden konumlandırılır. Gerekirse, çevre cilde eksize edilerek areola azalır. Altta yatan meme dokusu küçülür, kaldırılır ve şekillendirilir. Nadiren, çok büyük sarkık göğüsler için meme başı ve areolanın, meme üzerinde daha yüksek bir pozisyona çıkarılması ve nakledilmesi gerekebilir.

Şimdi daha küçük olan memeyi yeniden şekillendirmek için kesiler bir araya getirilir. Sütürler, yeni şekillendirilmiş göğüsleri oluşturmak ve desteklemek için göğüs dokusunun derinliklerine yerleştirilmiştir; dikişler veya cerrahi bant cildi kapatır. İnsizyon hatları kalıcıdır, fakat çoğu durumda zamanla kaybolacak ve önemli ölçüde iyileşecektir.

Göğüs küçültme ameliyatı sonuçları hemen görünür. Zamanla, ameliyat sonrası şişlik çözülecek ve insizyon çizgileri kaybolacaktır.

Meme küçültme ameliyatı sırasında kombine işlem olarak meme dikleştirme de uygulanabilmektedir. Meme dikleştirme estetiği daha genç ve canlanmış bir göğüs profili ile figürünüzü gençleştirir. Bir kadının göğüsleri, zamanla sıkılığını yitirerek değişir. Bu değişiklik ve cilt elastikiyeti kaybı şunlardan kaynaklanabilir:

Gebelik

Emzirme

Kilo dalgalanmaları

Yaşlanma

Yer çekimi

Kalıtım

Göğüs dikleştirme ameliyatı ile sarkmış olan göğüsler fazla doku çıkarıldığı için yeniden konumlandırılmakta ve dikleştirilmektedir.