Meme büyütme ameliyatı, genellikle silikonla göğüsleri büyütme işlemidir. Bazen, göğüsler vücudun başka bir bölgesinden alınan yağla büyütülebilir. Ancak bu kalıcı sonuçlara neden olmaz. En çok tercih edilen meme büyütme estetiği yöntemi implantlardır.

İnsanların göğüslerini büyütmek ve şekillerini iyileştirmek için tercih edilen meme büyütme estetiği, vücuduna göre küçük göğüslere sahip olan ve bu durumdan hoşlanmayan ya da daha dolgun göğüslere sahip olmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca, göğüsler yaşla birlikte veya hamilelikten sonra, emzirme ve kilo kaybıyla sarkabilir. Meme büyütme estetiği ise hem şekli hem de sarkmayı bir dereceye kadar iyileştirebilir.

Göğüs implantlarının dış tabakası silikondan veya bazı durumlarda poliüretandan yapılmıştır. Bunun içinde silikon jel veya salin bulunur. Silikon implantlar genellikle farklı şekillerde olabilir. Göğüs implantları genellikle yaklaşık 10 yıl, bazen daha az, bazen daha fazla dayanabilir.

Meme Büyütme Estetiği Nasıl Yapılır?

İmplantlar genellikle göğsün altında yer alan kıvrımdaki bir kesiden içeriye yerleştirilmektedir. Aynı zamanda meme ucu kısmından ya da koltuk altından da yerleştirilebilir.

İmplantların yerleştirileceği yöntem belirlendikten sonra kesi açılır ve silikonlar yerleştirilir. Ameliyat sırasında hasta genel anestezi etkisinde olduğundan herhangi bir acı hissetmez. Ameliyatın ardından hastanın bir süre gözetim altında tutulması gerekebilir.

Riskler ve Komplikasyonlar

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, meme büyütme ameliyatında da riskler vardır. Detaylı bilgiyi cerrahınızdan alabilirsiniz. Söz konusu ortaya çıkabilecek komplikasyonlar ise şu şekildedir:

Yara izi: Ameliyat sırasında kesi yapıldığı için yara izi oluşmaktadır. Bunlar genellikle ilk önce kırmızı, sonra mor renkte olacak ve 12 ile 18 ay sonrasında ise solgunlaşarak kaybolacak. Bazen, izler daha geniş, kalın, kırmızı veya ağrılı olabilir ve bunları düzeltmek için ameliyat olmanız gerekebilir.

Seroma: Bu, sıvının göğüs boşluğu içinde toplandığı yerdir. Deriden bir iğne geçirilerek veya başka bir işlemle boşaltılması gerekebilir.

Tatmin edici olmayan sonuçlar: Bazen, hastalar göğüs büyütme ameliyatlarının sonucundan memnun kalmazlar. Bu, memelerin görünümü hissi veya meme şeklinin beklentileri karşılamaması ile ilgili olabilir.

Alerjik reaksiyon: Nadiren, dikiş veya solüsyonlara karşı lokal alerjiler bildirilmiştir. Alerjik reaksiyonunuz varsa ekstra tedaviye ihtiyacınız olabilir.