Belirgin veya kusurlu kulakları olan insanlar, özellikle de çocuklar sosyal rahatsızlık kaynağı olarak hissedebilirler.    Kepçe kulak ameliyatı ya da kulak estetiği olarak da bilinen otoplasti, çeşitli kulak şikayetlerini düzeltebilir. Kulak estetiği, kulakları onarabilir veya düzeltebilir, kulaklar arasındaki simetriyi iyileştirebilir veya büyük, küçük kulak memeleri veya yırtık kulak memelerinin görünümünü iyileştirebilir. Otoplasti düşük riskli bir işlemdir ve şunları yapabilir;

Kulakların şeklini ve orantısını geliştirir.

Kendine güvenini arttırır. Beş yaşın üzerindeki çocuklara uygulanır.

Ömür boyu sürecek sonuçlar verir.

Otoplasti veya kepçe kulak ameliyatı kulaklara daha iyi bir oran getirmek ve estetik dengeyi geliştirmek için tasarlanmıştır. En iyi sonuçlar, kulakların daha küçük görünmesini sağlar ve onları kafanın kenarlarına yaklaştırır.

Otoplasti Adayı Özellikleri

Kozmetik kulak cerrahisi yetişkinler ve beş ile on dört yaş arasındaki çocuklar için idealdir. Prospektif bir otoplasti hastasının nispeten geniş veya çıkıntılı kulakları olmalıdır veya kulak şeklini, boyutunu veya görünümünü değiştirmek için bir soruna sahip olmalıdır.

Ameliyattan sonra, kulaklar başın yakınında tutulması ve iyileşmeyi kolaylaştırmak adına bandajlanacaktır. Bu bandajlar yaklaşık beş ile yedi gün boyunca kuru kalmalıdır. Ağrı veya rahatsızlık, reçeteli ilaçlarla idare edilebilirdir.