Fibrocell, dokular ve hücreler arasındaki boşluğu dolduran bağ dokusunun temel maddesidir. Bağ dokusunun temel maddesi olan kollajen, yaraların iyileşmesini ve hücrelerin iyileşmesini sağlayan çok önemli bir proteindir. Fibroblast, kollajen yapmaktan sorumlu hücrelerin adıdır. Bu nedenle fibroblast ve doku geri kazanımı arasında doğrudan bir ilişki vardır.

Fibrocell (Kök Hücre Tedavisi), bilim adamları tarafından keşfedilen yağ dokusundaki büyük miktarda fibroblast nedeniyle son yıllarda çok popüler hale geliyor. Kulakların arka tarafı veya iç kol alanları tedavi için tercih edilir, ancak doktorlar vücudun farklı bölgelerindeki yağ dokularını da kullanabilirler. Biyopsi steril koşullarda, doğrudan hastadan yapılmalı uygun olarak laboratuvara aktarılmalıdır.

Bu küçük yağ dokusundaki fibroblastlar laboratuarda arttırılır ve alıcıya geri aktarılır. Fibroblastların arttırılması işlemi yaklaşık 5 hafta sürer. Fibroblastlardan zengin yeni malzeme, tekrar gerekli alanlara enjekte edilir. Her seans arasında 3 haftalık periyotlar halinde 3 seans uygulanır.

Kök hücre tedavisi birçok vakada uygulanabilir, ancak çoğunlukla:

Yaralarda ve yanıklarda.

Saç dökülmesi tedavisinde.

Travma sonucu oluşan izlerde.

Cilt çukurlarının düzeltilmesinde.

Özellikle yüz kırışıklıklarında.

Fibrocell güvenilirdir çünkü hasta kendi dokusundan hazırlanır. Alerjik riski yoktur. Fibroblast uygulandığından hasta yaklaşık 1 ay sonra etkisini görmeye başlar. Bu önemli fark 1 yıl boyunca artmaya devam eder. Yapılan tedavi 5 yıl boyunca etkisini korumaya devam etmektedir. Tedavi etkisinin süresi ile uygulanan bölgeyi nemli tutmak arasında doğrudan bir ilişki vardır. Çok önemli önlemler özellikle bol su içmek ve güneş ışınlarından korunmaktır.