Rinoplasti (burun estetiği) burun şeklini değiştiren cerrahi bir tedavi yöntemidir. Burun estetiği söz konusu olduğunda burnun görünümünü değiştirmek, nefes almayı geliştirmek veya her ikisini birden yapmak mümkündür.

Burun yapısının üst kısmı kemik ve alt kısmı kıkırdaktır. Burun estetiği, kemiği, kıkırdağı, cildi veya üçünü de değiştirebilir.  Burun estetiğini planlarken, cerrahınız diğer yüz özelliklerinizi, burnunuzdaki cildi ve neyi değiştirmek istediğinizi düşünecektir. Ameliyat için adaysanız, cerrahınız sizin için özel bir plan geliştirecektir.

Burun estetiğini planlamadan önce, ameliyatın sizin için uygun olup olmadığını belirleyen önemli faktörleri tartışmak için cerrahınızla buluşmalısınız. Bu muayene genellikle şunları içerir:

Doktorunuzun size soracağı en önemli soru, ameliyat için motivasyonunuz ve hedefleriniz hakkındadır. Doktorunuz ayrıca, burun tıkanıklığı, ameliyatlar ve aldığınız tüm ilaçlar dahil olmak üzere tıbbi geçmişiniz hakkında sorular soracaktır. Hemofili gibi bir kanama bozukluğunuz varsa, burun estetiği sizin için doğru tedavi olmayabilir.

Doktorunuz, kan testleri gibi laboratuvar testleri dahil olmak üzere eksiksiz bir fizik muayene yapacak. Ayrıca yüz özelliklerinizi ve burnunuzun içini ve dışını da inceler.

Doktorunuz farklı açılardan burnunuzun fotoğraflarını çekecektir. Cerrahınız, size ne tür sonuçların mümkün olduğunu göstermek için fotoğrafları işlemek için bilgisayar yazılımı kullanabilir.

Burun estetiği  cerrahınızın tercihine bağlı olarak sedasyon veya genel anestezi gerektirir. Sonrasında ise burnunuzun içinde veya burun delikleriniz arasında küçük bir kesi (insizyon) yapılacaktır. Cerrahınız cildinizin altındaki kemiği ve kıkırdakları yeniden ayarlayacaktır.

Cerrahınız, dokuların ne kadar çıkarılması veya eklenmesi gerektiğine, burnunuzun yapısına ve mevcut malzemelere bağlı olarak, burun kemiğinizin veya kıkırdak şeklinizi değiştirebilir. Bu değişiklikler yapıldıktan sonra, cerrah burnun derisini ve dokusunu geri yerleştirir ve burnu diker.