Kırışıklık tedavisi seçenekleri giderek artmaktadır. Bunun için tercih edilen çok sayıda ürün olsa da, insanlar daha uzun ömürlü seçenekler için estetik merkezlerine yöneliyorlar. Botulinum toksini tip A ( Botoks ) ve dermal dolgu maddelerinin kullanıldığı dolgu tedavisi uzun süreli tedavilerdir. Her iki işlem de kırışıklıklar için kullanılabilir.

Botoks ve dolgu yüzdeki kırışıklıkları tedavi etmek için kullanılabilir. Her işlem enjeksiyonla da yapılır. Yine de, her iki seçeneğin de biraz farklı kullanımları vardır.

Botoks

Botoksun kendisi bakterilerden yapılmış bir kas gevşeticidir. Yirmi yıldan fazla bir süredir piyasada bulunuyor ve kas zayıflığına neden olan nörolojik bozuklukları tedavi etmek için kullanılıyor. Ayrıca migren ve diğer tıbbi durumların tedavisi için kullanılır .

Kırışıklık tedavisi için, Botoks öncelikle dinamik kırışıklıkları tedavi etmek için kullanılır. Bu kırışıklıklar doğal olarak gözler ve ağız çevresinde ve kaşlarınız arasında meydana gelir. Yaşla daha belirgin hale gelirler. Botoks enjeksiyonları bu kırışıklıkların yanındaki kasları gevşetir. Kasların hareket etmesine izin vermemek, dinamik kırışıklıkların görünümünü azaltır.

Botoks, kollajen bozulmasının neden olduğu ince çizgiler için kullanılmaz.

Dolgu

Dermal dolgu maddeleri yüzdeki kırışıklıkları da tedavi eder. Dudakları veya yanakları doldurmak için de kullanılabilirken, esas olarak burundan ağız kenarlarına kadar oluşan gülümseme çizgilerini tedavi etmek için kullanılır. Bazen, el tedavileri veya izlerin görünümünü azaltmak için kullanılırlar.